Vmware Vm/Host Rules Nedir Nasıl yapılır ?

Vmware Vm/Host Rules Nedir Nasıl yapılır ?

Varsayalım ki bir sunucunuz arızalandı. Ve talihsizliğe bakın Exchange DAG yapısında çalışan iki sunucunuz bu host üzerinde çalışıyordu. HA yapısı devreye girdi ve iki sanal sunucunuz yeniden açılarak diğer host ayağa kalkabilir ama buna gerek olmadan bir sanal sunucumuzun aynı host üzerinde çalışmaması için kural yazarak sanal sunucumuzun sürekli farklı iki ESXI host üzerinde çalışmasını sağlıya biliriz.

Bu tip problemler her zaman engellenemeyebilir ancak hizmet kesintisini engellemek ya da en azından olasılığını düşürmek elimizde. DRS Anti-Affinity kuralları bize bu konuda yardımcı olabilir. Normalde DRS ile yazabileceğimiz dört çeşit kural vardır, bunlar;

  • Keep Virtual Machines Together: Şu sanal sunucular aynı host üzerinde çalışsın.
  • Separate Virtual Machines: Şu sanal sunucular aynı host üzerinde çalışmasın
  • Virtual Machines to Hosts: Şu sanal sunucular sadece şu host’lar üzerinde çalışsın
  • Virtual Machines to Virtual Machines:VMware vSphere ortamında iki sanal makine arasında güvenli bir bağlantı oluşturmanıza olanak tanır. Bu seçenek, iki sanal makine arasında bir firewall kurulumu yapmanıza ve bu firewall kurallarını yapılandırmanıza olanak tanır. Bu kurallar, sanal makine trafiğini belirli kurallara göre filtreleyebilir veya bloke edebilir. Örneğin, iki sanal makine arasında sadece belirli protokollerin veya portların kullanılmasını sınırlayabilirsiniz. Bu, sanal makine trafiğini daha güvenli hale getirmek ve ağ güvenliği açısından daha kontrollü hale getirmek için kullanılabilir.

VCSA’mız üzerinden Cluster seçilip sağ tablardan configure seçilir aşağı tarafta VM/Host Rules ekranına gelinir ve Add butonuna basılır.

Yukarıda yaptığımız tanımlardan hangisi bize uyuyorsa ona göre tanımlamaları yapabiliriz biz benzer birbirine yedekli sunucularımız aynı hostlar üzerinde çalışmaması için Separate Virtual Machines seçeneğini seçerek +Add butonundan sanallarımızı seçip OK diyerek kuralımızı oluşturuyoruz.