Unifi SSH Upgrade

Unifi SSH Upgrade

Bu yazımızda unifi serisi cihazlarda sık karşılaşılan bir durum olan controller üzerinden firmware güncelleme ile ilgili sorunlarda başvurduğumuz bir yöntem olan ssh üzerinden firmware güncelleme işleminden sizlere.

 

Öncelikle ihtiyacımız olan iki adet program var.

Putty ve Winscp. Bu iki programın bilgisayarımızda yüklü olması gerekiyor. Ardından unifi cihazınızın firmware listesine ulaşmak için aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

https://www.ui.com/download/unifi/

 

Gerekli tüm programlar ve dosyalar bilgisayarımızda hazırsa aşağıdaki işlemlerle başlıyoruz. Winscp programı ile indirdiğimiz firmware dosyasını unifi cihazımıza kopyalayacağız.

Dosya iletişim kuralı kesinlike SCP olacak şekilde yukarıdaki örnekte olduğu gibi cihaza bağlanıyoruz.Karşınıza gelecek dosyalara erişim sorusuna evet diyoruz.

Sol taraf bilgisayar dosyalarını sağ taraf ise cihazın içerisindeki dosyaları gösterir. Tüm klasörlerden çıkarak ilk klasör sayfasına gelin ve tmp klasörüne girin.

Bilgisayara indirmiş olduğumuz cihaza ait versiyon dosyasını tmp klasörüne kopyalıyoruz ve dosya adını fwupdate.bin olarak değiştiriyoruz. Winscp programı ile yapacaklarımız bu kadar.

Daha sonra putty programı ile upgrade başlatıyoruz. Putty ile cihaza SSH bağlantısı gerçekleştirip kullanıcı adı şifre kısmını girdikten sonra komut satırına syswrapper.sh upgrade2 & yazıyoruz ve enter tuşuna basıyoruz.

Ekranda beliren bu yazıyı gördüğümüz anda upgrade işlemi başlamış demektir. Dilerseniz takibini cihazın IP adresine ping atarak izleyebilirsiniz.

Güncelleme işlemi esnasında cihazın kapanması, gücünün kesilmesi gibi durumlar ciddi sorunlara yol açabilir, cihaza erişiminizin kaybolmasına neden olabilir.
Not : Komut satırının başında bulunan BZ kodu ile başlayan bölüm cihaz versiyonunu belirtir.
Hatırlatma: Unifi cihazların üzerinde bir konfigürasyon yok ise(sıfırlanmış durumda ise) ssh kullanıcı ve şifresi “ubnt” şeklindedir. Aksi durumda adopt edildiği controller’in bilgileri ile giriş yapılabilir.