Print Server Nasıl Migrate Edilir

Print Server Nasıl Migrate Edilir

Aşağıdaki izlenecek yol, geçiş hedefi olarak bir Windows Server 2008 R2 kaynak sunucusu ve bir Windows Server 2019 sunucusu kullanılarak oluşturulmuştur. Windows Server 2019 sunucusunda Yazdırma ve Belge Hizmetleri rolü yüklüdür. Hedef sunucudan hem dışa aktarma hem de içe aktarma işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.
Yazdırma Yönetimi konsolunu açın ve Yazıcıları Taşı seçeneğini belirleyin.

 

Eski Windows Sunucunuzdan dışa aktarma için, Yazıcı kuyruklarını ve yazıcı sürücülerini bir dosyaya aktar seçeneğini seçin. Ayrıntılı olarak belirttiğiniz bir dosyaya yazıcı kuyruklarını, yazıcı bağlantı noktalarını ve yazıcı sürücülerini verir.

 

Yazıcı ayarlarının dışa aktarılacağı sunucuyu seçin. Burada, kaynak eski Windows yazdırma sunucusunun NetBIOS veya FQDN’sini yazabilirsiniz.

 

Ardından, dışa aktarılacak öğelerin listesini gözden geçirin. Bundan sonra, yazıcı dışa aktarma dosyasının konumunu seçin.

 

Yeni Sunucuya Aktarım;

 

Artık yazıcı yapılandırma ayarlarını dışa aktardığımıza göre, içe aktarma işlemine başlayabiliriz. Birincisi, gördüğünüz gibi, yeni yazdırma sunucusunda yalnızca birkaç varsayılan yazıcımız var.

 

İçe aktarmak için, Yazdırma Yönetimi düğümüne sağ tıklayıp Yazıcı geçişi’ni seçerek Yazıcı Geçiş Sihirbazını başlatmak için aynı prosedürü izliyoruz. Bu sefer Import printer tails ve printer driver from a file seçiyoruz.

 

Artık, hedef yazdırma sunucusuna aktarmaya başlamak için daha önce oluşturulan yazıcı dışa aktarma dosyasını seçebiliriz.

 

Ardından, dışa aktarılan yazıcı ayarları dosyasını içe aktarmak için bir hedef yazdırma sunucusu seçin. Aşağıda, Yazıcı Geçiş Sihirbazını çalıştırdığımız aynı sunucu olan Windows Server 2019 hedef sunucusunu seçiyoruz.

 

İçe aktarma seçenekleri ekranında içe aktarma modunu seçebilirsiniz. Ya mevcut yazıcıları tutarsınız ya da aynı ada sahip mevcut yazıcıların üzerine yazarsınız. İçe aktarmayı başlatmak için İleri’yi seçin.

 

İçe aktarma işlemi başlar ve başarıyla tamamlanmalıdır. Artık HP LaserJet 4100 Serisi yazıcı, bağlantı için hazır, yüklü yazıcılar arasında listelenmiştir.

 

 

 

İyi Çalışmalar.