ESXi Varsayılan Parolasını VCSA üzerinden resetlemek

ESXi Varsayılan Parolasını VCSA üzerinden resetlemek

ESXi hipervizörünü kuran herhangi bir kullanıcı kök parolasını belirlemelidir, ancak kullanıcılar ve yöneticiler unutulur veya kaybolursa ESXi varsayılan parolasını değiştiremez. Bu yaklaşım güvenlik açısından en iyisi olmayabilir, ancak bazen kaçınılmazdır.

Bir ESXi sunucusu kurulduğunda ve yapılandırıldığında, her şey doğru çalışıyorsa, bir sistem yöneticisi ESXi sunucusunda uzun süre oturum açmayabilir. ESXi ana bilgisayarı bazen elektrik kesintileri veya diğer bazı sorunlardan sonra yeniden başlatılabilir. Ancak, ESXi ana bilgisayarını ESXi konsolundan yeniden başlatmayacaksanız parola gerekli değildir. Ancak bir noktada, sistem yöneticileri ESXi sunucusunun yapılandırmasında bazı değişiklikler yapmak isteyebilir. Sunucuda oturum açmak ve sunucuyu yeniden yapılandırmak için gereken kök parolayı girmeye çalışırlar, ancak parolanın unutulduğunu fark ederler.

Bu koşullar altında ESXi sunucusuna nasıl giriş yapabilirsiniz? ESXi’yi yeniden yüklemek iyi bir çözüm değildir, çünkü sıfırdan yeni bir yapılandırma oluşturmak ve VM’leri oluşturmak ve yapılandırmak çok fazla çaba gerektirir.

ESXi varsayılan parolası var mı? Sunucuyu yeniden yüklemeden ESXi varsayılan parolası nasıl sıfırlanır? Sakin olun, bu sorunun cevabı var. Bugünkü blog yazısında, ESXi’yi sunucuya yeniden yüklemeden root kullanıcısı için ESXi parolasının nasıl sıfırlanacağı açıklanmaktadır.